Hello Magyarok Spoiler – Szemnagyobbító és orrnyújtó készülék, avagy válogatás a kínai szépségápolás legfurcsább darabjaiból

Szemnagyobbító és orrnyújtó készülék, avagy válogatás a kínai szépségápolás legfurcsább darabjaiból

Mint az közismert, az ázsiai szépségideál merőben eltér attól, amit mi Európában megszokottnak tekintünk. (Természetesen a szépség relatív, mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy mi tetszik neki.) Cikkemben megpróbálok összegyűjteni néhány érdekes „találmányt”, melyet a kínai nők használnak annak érdekében, hogy a helyi szépségideálnak megfeleljenek. Jó szórakozást.

Mit is takar pontosan ez a helyi szépségideál?

1. Az első és talán legfontosabb dolog a bőrszín. Kínában – napjaink Európájával ellentétben – a fehér bőrszín a vonzó, ugyanis a sötétebb színt gyakran a földeken dolgozó parasztsággal azonosítják.
A legtöbb barátnőm, amint kisüt a nap, szó szerint pánikrohamot kap, és azonnal visítva nyitja a hétköznapok elmaradhatatlan kellékét a ’sunbrellát’ (naptól védő ernyőt). Amikor elmesélem nekik, hogy mi nyaranta gyakran járunk strandra, ahol bikiniben süttetjük magunkat a napon – pont azért, hogy legyen végre egy kis színünk – általában undorral kevert értetlenség ül ki az arcukra:

– De hát miért? Sötét lesz tőled a bőröd!
– Tudom, épp az a lényeg.
– De hát … de hát… de hát…miért?

Azt el sem mertem nekik elmesélni, hogy vannak olyan emberek, akik még pénzt is hajlandóak fizetni ezért a szolgáltatásért, hogy télen is csokibarnák lehessenek. (Egyébként valószínűleg nem hinnének nekem és kinevetnének. Fizetni? Ezért? ) A barnaságtól való félelem egyébként gyakran szül vicces szituációkat, például amikor a busz egyik fele (ahova besüt a nap) teljesen üres, míg az árnyékos felében élet-halál harc folyik, annyian tömörülnek össze.
Ha valaki fakulni szeretne, íme a megoldás: fehérítő krém. Minden elképzelhető formában és kiszerelésben kapható, a kínai hétköznapok egyik legfontosabb szépségápolási kelléke.

Fehérítő krém

...és a hatás.

2. „Dupla szemhéj”

A fehér bőrszín után a második legnépszerűbb dolog a minél nagyobb és kerekebb szem. Az egyik „legtrendibb” és egyben talán legfurcsább találmány az úgynevezett „szemhéjduplázó”, ami tulajdonképpen nem más, mint egy vékony, félhold alakú műanyag darab, amit a nők a szemhéjukra ragasztanak, ezzel „duplázva meg” a szemhéjukat. (Nagyjából egy év kellett ahhoz, hogy végre megértsem, miért van a diákjaim szemhéjára 1-1 műanyag darab ragasztva… de végül összeállt a kép.)

Míg a „szemhéjduplázó” utcai viseletre lett kifejlesztve, a „szemhéjtréner” otthoni használatra alkalmas

Szemnagyobbító készülék egyenesen Japánból

3. Egyenes, hosszú orr.

Bizony-bizony, Ázsiában a hosszú, egyenes (és lehetőleg minél fehérebb) orr számít szépnek.
Ha valakinek ez nem adatott meg, cseppet se búsuljon, inkább rendeljen gyorsan egy csodás „orrformáló” készüléket!

Többféle félelmetes készülék közül válogathatunk:

3.1
Még egy csodás orrtermék: Olyan orrcsepp, amitől (a reklám szerint) teljesen átalakul az orrunk formája. Orrnyergünk megnyúlik, orrcimpáink pedig kisebbek lesznek. Azt hiszem, a további részleteket inkább az olvasók fantáziájára bízom.

4. Arcforma

Kínában sokan a kerek, laposabb arc helyett inkább a szív alakú arcformát tartják szépnek. Ha valaki elégedetlen az arcformájával, itt arra is találhat megoldást – méghozzá plasztikai műtét nélkül!

A reklám szerint ennek a nagyjából 300 forintba kerülő műanyag arcformáló készüléknek a segítségével már napi 5 perc „kezelés” után teljesen új arcot varázsolhatunk magunknak.

Ha valaki esetleg kételkedne a fentebbi termék hatékonyságában, annak ajánlom figyelmébe a „szívarc-formázó kendőt”. Kíváncsi lennék vajon nekem mennyi ideig kéne hordanom ezt a kendőt, hogy az arccsontomat átrendezve ilyen fejem legyen…

És az eredmény: a reklám szerint ilyen csodás változásra számíthat az, aki (nagyjából élete végéig, megállás nélkül) viseli ezt a csodakendőt. (Azt nem lehet tudni, hogy a szemmegnagyobbodás és a fehér bőrszín is a kendő hatása-e…)

Ha valakit esetleg még mindig nem sikerült volna meggyőznöm, annak ajánlom figyelmébe ezt a (reklám szerint) szuperhatékony, hármas hatású kipárnázott arcmaszkot. Fehérít, fiatalít és formáz. Leonardo Di Caprio is valami ilyet viselhetett a „Vasálarcos” című filmben.

5. Személyes kedvencem: a „mosolyfakasztó készülék”.

A mosoly egy csodás dolog: közös nyelv, amit a világ minden táján megértenek. Nem kerül semmibe és mások arcára is mosolyt csempész. Ám úgy tűnik, vannak, akiknek még ebben is segítségre van szükségük…
Nem tudod, hogy kell mosolyogni? Semmi baj! Mi segítünk! Tedd a szádba ezt a roppant bonyolult, klinikailag tesztelt készüléket és íme: már vigyorogsz is :)

Remélem, mindenki talál valami kedvére valót! (:

Fiút vagy lányt? – Az „egy gyermek politika” és annak következményei

Az „egy gyermek politika” és annak következményei

Mi is az „egy gyermek politikája”?

Kína népessége 1949 és 1976 között 540 millióról 940 millióra növekedett. A túlnépesedés elkerülése/lelassítása érdekében a Kínai Kormány bevezette az „egy gyermek politikáját”, ami egy 1979-től egészen 2015-ig létező államilag felügyelt és irányított családtervező program volt. A szabályozás értelmében minden családnak csupán egy gyermeke születhetett, elősegítve ezzel a gazdaság és az életszínvonal általános növekedését.

(A dolog természetesen nem fekete vagy fehér, a szabályozás nem mindenkire vonatkozott; ilyenek voltak például a különféle kisebbségek tagjai, akik akár 2-3 gyermeket is vállalhattak. Abban az esetben is megengedett volt például a második gyermek, ha az elsőszülött valamiféle testi vagy szellemi fogyatékossággal rendelkezett, vagy ha mindkét szülő egyke volt, stb.)

A születések szabályozása és a népesség növekedésének visszaszorítása a kezdetekben beváltotta a hozzáfűzött reményeket, ám az évek múlásával jelentősen átformálta a nemek arányát a kínai társadalomban.
Mi ezzel a probléma?
A legnagyobb probléma a nemek megoszlásában rejlik. A Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal (National Bureau of Statistics) szerint jelenleg 100 kínai nőre 118 férfi jut, és ez a szám egyre csak növekszik.

Miért van ez?

Míg a városi középosztály nagyrésze a nyugdíjkorhatár elérése után elegendő nyugdíjat kap ahhoz, hogy gondoskodni tudjon saját magáról (illetve a nyugdíj mellett a fiatalabb generáció is támogatja őket) ezzel szemben az elszigeteltebb és fejletlenebb vidéki térségekben – ahol az iskolázottság is alacsonyabb – az emberek mindennapi megélhetése teljes mértékben a földműveléstől függ. Ezeken az elmaradottabb területeken a családok a gyermekvállaláskor a fiúgyermeket preferálják, ugyanis a mezőgazdásági munkák elvégzése és az idősek eltartása az ő feladatuk. Amennyiben az elsőszülött gyermek lány, a családok próbálkozhatnak egy második gyermekkel is.

(Egyetemista diáklányaimnak például 90%-ban van egy kisöccse, aki még otthon lakik.)

Van egy barátunk, aki például hét éves koráig papíron nem létezett. Sokadik lánytestvére után szülei hatalmas örömére végre megszületett ő, első fiúgyermekként a családban. Ez eddig mind szép és jó, de a törvény szerint ő egy illegális gyermek, így a létezéséről a hivatalok nem tudhattak, különben a családot súlyos bírságok kifizetésére kötelezték volna. A barátunknak egészen hét éves koráig nem voltak papírjai, és semmilyen hivatalos rendszerben nem volt nyilvántartva. Mivel hivatalos okmányok nélkül iskolába sem járhatott volna, hét éves korában a szülei elintézték, hogy „legális” státuszba léphessen. Amikor megkérdeztük, hogy, azt mégis hogyan, a barátunk mosolyogva csak annyit felelt: „系” (ejtsd: guānxi ) azaz „kapcsolatok”. A关系évezredek óta a kínai társadalom mozgatórugója, a segítségével nagyjából mindent el lehet intézni. Egy „jóbarát” itt, egy szívesség ott, egy vacsorameghívás amott és már meg is oldódott minden probléma. És tényleg…

Egy másik (férfi) ismerősünk Petinek elmesélte, hogy neki például három idősebb nővére és egy fiatalabb öccse van, akik mind a szülőkkel élnek vidéken és mezőgazdasági munkát végeznek. Az öt testvérből egyedül ő költözött el a városba és járt egyetemre.

Az amúgy is férfiközpontú kínai társadalom igencsak hagyománykövető. Konfuciusz tanítása szerint a férfinak gondoskodnia kell a családjáról, és idősödő szüleiről is. Ez így mind szép és jó, de akkor mi van a nőkkel? Nos, a tradicionálisabb családokban a házasság után a férj szülei is beköltöznek az ifjú párhoz, hogy segédkezzenek a hétköznapokban és neveljék az unokát.

(A lány szülei nem költöznek be. Mondhatnám azt is, hogy ők „Oldják meg és kész!”.)

(Érdekesség, hogy a kínaiaknak még külön szavuk is van erre a jelenségre, ami valahogy így hangzik: 养儿防老(yǎng’érfánglǎo)to bring up children for the purpose of being looked after in old age, azaz gyermeket nevelni azzal a céllal, hogy idősebb korodra legyen, aki eltartson. Ennek a jelenségnek is elég súlyos következményei vannak, de azt hiszem, arról majd egy másik alkalommal írok…)

Mint minden érmének, ennek a történetnek is két oldala van, ugyanis a lányos szülők elvárásai igencsak magasak a potenciális kérőkkel szemben: rengeteg barátunk panaszkodott arról, hogy amíg nincs saját lakása és kocsija, addig a lánykérés gondolata fel sem merülhet. Olyan történetet is hallottunk, ahol a lány szülei a lánykérés előtt háztűznézőbe mentek, és csak azzal a feltétellel adták áldásukat a frigyre, hogy megfelelőnek találták a férjjelölt által biztosított életkörülményeket. (A történet szerint a lány szülei a plazmatévé méretétől kezdve a beépített szekrények színén át nagyjából mindenbe belekötöttek, és végül csak azután egyeztek bele a házasságba, miután a fiú teljesítette a „követeléseket”.) Ezt hívják egyesek úgy, hogy „mother-in-law economics” … Szóval a fiúk dolga sem egyszerű.

Míg a legtöbb házaspár fiúgyermek után áhítozik, természetesen vannak kivételek is. Egyik barátunknak például Január elsején született meg az első gyermeke. Beszélgetéseink során többször szóba jött, hogy a feleségével vajon fiúnak vagy lánynak örülnének jobban?
(Azt elfelejtettem megemlíteni, hogy Kínában az orvos nem mondhatja meg a várandós nőnek a születendő gyermeke nemét… ennek a miértje azt hiszem, nem szorul különösebb magyarázatra… úgyhogy ez általában az utolsó pillanatig titok marad – ha csak nincs egy kis 关系 )
A barátunk válasza – megdöbbentő módon – lány volt. Amikor rákérdeztünk, hogy miért, csak annyit mondott: „a fiúkkal csak a baj van, és nagyon sokba kerül őket megházasítani.
A történethez természetesen hozzátartozik az is, hogy a barátunk és a felesége mindketten diplomás városi emberek, akik saját lakással és stabil, jól jövedelmező állással rendelkeznek, tehát valószínűleg nyugdíjas korukra sem fognak anyagilag a gyermekük segítségére szorulni.

Az „egy gyermek” szabályozás megszűntetésével a becslések szerint az elkövetkezendő négy évben nagyjából 25-50 millióval több gyermek születése várható. Szakértők szerint a kínaiak számára a közeljövőben a legnagyobb problémát a „leftover-men”, azaz a maradék férfiak fogják okozni (olyan férfiak, akik elmúltak 30 évesek, de még nem házasok), ugyanis a becslések szerint 2020-ra nagyjából 30 millióval több férfi lesz, mint nő. Egyes elméletek szerint (ha valakit tényleg érdekel: Nicholas Eberstadt – The Demographic Future) 2030-ra Kína férfi lakosságának egynegyede nem fog tudni házastársat találni.

Gerilla művészettörténet oktatás avagy “az egyetlen forradalmár vagyok a városban…”

“Kilöktek az útra
Az autó rámdudált
Néztem, mint alma nélkül
A szelíd almafák
A házak falaira
Puskát rajzoltam

Az egyetlen forradalmár
Vagyok a városban…”

Gyors helyzetjelentés

Drágáim!

Bocsássatok meg nekem, de egyszerűen annyi minden történik párhuzamosan, megállás nélkül, hogy egyszerűen még mindig nem volt időm leülni, összeszedni a gondolataimat és normálisan megírni egy új bejegyzést.

Megkezdődött a tanítás, ismét fejenként nyolc osztályunk van – ebből hat tavalyi és kettő új. Mivel a második félévben a diákok már szabadon választhatták ki, hogy melyik 外教-hoz, azaz külföldi tanárhoz szeretne tartozni, beindult a „népvándorlás”. Egyes kollégáinktól a diákok szó szerint rettegnek (mondjuk ezt meg is tudom érteni…), másokat meg egyenesen rühellnek és nem hajlandóak a továbbiakban hozzájuk járni. Nos, a nagy szabadságnak az lett az eredménye, hogy Petivel a meglévő osztályaink nagy része „menekülttáborrá” alakult át, és a régi diákjaink mellé egy tucat új nebuló is becsatlakozott. Egyelőre kicsit kaotikus a helyzet, de majd megoldjuk valahogy. Őszintén szólva, azok után, amit hallottam egyes kollégák óráiról/óráiból, nincs szívem visszaküldeni őket, inkább kitalálok valamit. Az egyik kollegánk például észrevette, hogy hiányoznak a diákjai, és elment megkeresni őket. Amikor meglátta, hogy az én termemben ülnek, a kezével jelezte nekik, hogy látja őket… miután elment, a négy remegő kislány majdnem elsírta magát, hogy most mi lesz…

Azt hiszem a tavalyi szemeszter után elterjedt a híre, hogy mi kedvesek vagyunk, meg minden óra elején van játék (ehető nyereményekkel 😀 … de tényleg! Mindig veszek valami kicsi csokit vagy nyalókát nekik) és nem buktattunk meg senkit. No nem azért mert olyan lágyszívű vagyok, hanem mert egész előző félévben a nyolc osztályomból nagyjából egyszer sem hiányzott senki, minden órán ott voltak. Ezek után, még ha valaki nagyon nem tud, akkor sem fogom megbuktatni, mert minden alaklommal megjelent, megírta a házi feladatát, és részt vett az órán. Szóval jelenleg „menekülttábor” üzemmódban vagyunk. A kínai diákjaimon kívül egyébként becsatlakozott az óráimra az egyik külföldi (tádzsik) cserediák és egy kínai tanárnéni is (高老师).

Beindultak a kínai órák, úgyhogy azt is nyomjuk ezerrel. Ha van egy kis időnk, akkor pihenésképpen gyorsan megírjuk a házi feladatot és egyéb fogalmazásokat a másnapi kínai órákra. Egyébként a téli szünetre kaptunk nagyjából 10 különféle nyelvvizsgára felkészítő könyvet 高老师-től, azaz Gao tanárnőtől, aki láthatóan igencsak a szívén viseli a nyelvvizsga felkészülésünket. (Szerintem tetszik neki, hogy mi nem is vagyunk diákok és mégis mindig ottvagyunk az órákon és „aktívkodunk”, ellentétben a többi diákkal)

Hétvégén a kicsikkel szenvedünk, illetve szombat estére van egy új magántanítványom, aki amúgy tök jófej. Szóval baromi jól érezzük magunkat, a hétköznapok csak úgy repülnek, egyik a másik után. Megint sokat futok, ha tehetem minden nap legalább 5 kilométert, hétvégente többet (tegnap például 13 kilométert futottam, juhú!)

Jelenleg teljesen ki vagyok békülve magammal és mindenkivel, és jól érzem magam a bőrömben. Azt csinálom, amit szeretek, nem azt, amit rámkényszerített valaki, vagy amit muszáj. A munkámat megbecsülik, és értékelik.

Ennyit mára! Csókok

Grátisz kép:

Az egyik diákomtól kapott Kínai Újévi ajándék: Két vákuum csomagolt disznóláb és egy hatalmas szív. A Mc Donald’s-ban lazán kitette az asztalra, hogy akkor BUÉK. Kicsit lesokkolódtam. (:

A Wanda Carrefourja nagy valószínűséggel marketingest váltott: Jelelegi akciójukban egy üveg borhoz egy ajándék kotont celluxoztak. 😀

2017.03.01 – Még élünk!

Bocsánat, hogy eltűntünk, csak megkezdődött a suli (tanítás és tanulás egyben) úgyhogy jelenleg azt sem tudjuk hol áll a fejünk! Nemsokára következik a Thaiföld sorozat utolsó része és a Wuhani utibeszámoló + firss helyzetjelentés + egy “Hellomagyarok” cikk is készülőben van. Ezer bocsánat a hosszas hallgatásért drágáim!

Addig is itt egy “mosolyfakasztó” bónusz kép az új kedvenc termékemről:

Annyira hülye vagy, hogy még azt sem tudod hogyan kell mosolyogni? Semmi baj, mi segítünk!

5 smile maker 2

Íme a klinikailag tesztelt, roppant bonyolult “mosolyfakasztó” készülék. Használata egyszerű és biztonságos! Kedves egészségedre váljék!