HoC 3

Humans of China (közelebbről Humans of Chongqing – 重庆 ) sorozatom legújabb gyöngyszeme ez a reggeli jelenet egy csongcsingi KFC-ből. A legtöbb kínai kizárólag az ingyen WiFi és a fűtés miatt jár gyorséttermekbe, ezért ezek általában mindig tele vannak emberekkel. Nem vásárlókkal, csak emberekkel. Emberekkel, akik az esetek túlnyomó részében a saját kis otthonról hozott szotyijukat, rágcsálnivalójukat, vagy akár egy másik étteremben megvásárolt, komplett ebédjüket fogyasztják a kényelmes és (kínai viszonylatokhoz képest) tisztának mondható gyorsétteremben.
Lehet, hogy ez valami company policy (de valószínű, hogy csupán csak az általános közönynek tudható be) de a dolgozók soha senkit nem küldenek ki. Ez valamilyen szempontból persze jó meg humánus, de amikor a város apraja-nagyja együtt fürdik a McDonald’s WC-jében, az már kicsit sok.

Íme:
重庆, KFC, reggel 8.00

HUMANS OF BENGBU (HoB)

Tegnap reggel óráról hazafelé jövet a házunk előtt összetalálkoztam egy nagyjából 30 kilós kislánnyal, aki éppen egy ócska biciklipumpával a kezében, kétségbeesetten próbálta felfújni a bicaja kerekeit. Jókedvemben megálltam és megpróbáltam segíteni neki, de ő annyira megijedt a félelmetes külföldi fejemtől, hogy gyorsan (de udvariasan) visszautasította kedves közeledésemet.

Ma reggel Peti ezt a cédulát találta az ajtónkra ragasztva:

A kis cukorka… <3

Szecsuáni kirándulás – Második rész

Szecsuáni kirándulásunk második állomása 重庆 azaz Csongcsing városa volt.

(Amikor Csongcsingot városnak nevezem, akkor tulajdonképpen nem fogalmazok teljesen pontosan, ugyanis valójában két külön régióból áll.)

A Wikipédia így fogalmaz: „Csungking alapvetően két régióból áll: egyrészt magából a városból, másrészt az azt körülölelő, közigazgatásilag hozzá tartozó mezőgazdasági területekből. A 82 400 km²-es, csaknem magyarországnyi teljes terület lakossága 2004-ben 32 355 000 fő volt, ezen belül magának a városnak a lakossága 3,4 millió fő. Korábban a város Szecsuán tartomány része volt; 1997. március 14-étől azonban hozzácsatolva a környező járásokat, leválasztották Szecsuánról, és tartományi szintű közigazgatási egységgé emelték, amely csak a központi kormányzatnak van alárendelve.”

Csongcsing városképe igencsak érdekes, ugyanis a szorosabb értelemben vett belváros a Jangce folyam és a Jialing-folyó találkozásánál található, igencsak hegyes-völgyes félszigeten helyezkedik el. A félsziget körüli területeket ugyancsak hegyek borítják. A város hangulatát talán úgy tudnám a legjobban megfogalmazni, mintha Manhattent és Bangkokot egybemixelnénk. Az egyik oldalon hiper-szuper irodaházak és csillogó villogó üzleti negyedek, a másik oldalon Skytrain, dzsungel, pára és trópusi gyümölcsök, és mindez még kicsit megbolondítva a tipikus kínai emberekkel és kultúrával.

Utcai közkönyvtár – könyv kölcsönző automata

Délutáni chill

Tere-fere

“A jó barátok és a bambusz rúd mindig visszavár, mindig kell egy jó kis blues, ami eltalál.”

A fentebbi adatokból láthatjuk, hogy egy nagyjából magyarországnyi területen körülbelül 32 millió ember él. Ebből az olvasó könnyen kitalálhatja, hogy mennyire zsúfoltak a lakókerületek.

Utcakép


Csongcsing az a hely, ahol a Római Katolikus templomon tökéletesen elfér egy vörös csillag is.



FYI: Jézus kínai volt.

Főtér az elmaradhatatlan “nyanyatánccal”

磁器口 (Ciqikou) avagy „kis Csongcsing” tulajdonképpen nem más, mint egy „óváros” a városban, ami azt hivatott bemutatni, hogy milyen is lehetett az élet itt pár száz/tíz évvel ezelőtt.

Kézzel “paskolt” tészta



Rotyog a szecsuáni bors

Ingridnek sok szeretettel! 😉



Hogy egy random szeptemberi hétfő délelőtt miért volt itt ennyi turista azt ne kérdezzétek…

Helyi hippi bácsi

A csongcsingi „libegő”

…és egy klassz póló



Buddhista kolostor az üzleti negyed árnyékában

A helyi nénik (természetesen nem igazi) papírpénzt égetnek az elhunyt szeretteik számára, ami a hitük szerint füst formájában felszáll hozzájuk az égbe.

Esti életképek:

Subinak sok szeretettel

„Három Gát Múzeum” és a „Három Gát Projekt”

A három gát történetének leírásához ismét a Wikipédia segítségét kérem, ugyanis most nincs arra energiám, hogy az egészet fejből leírjam:

“A Három-szurdok-gát Kína Hupej tartományában, a Jangce folyón épített vízerőmű. Névleges, beépített teljesítményét tekintve (21 000 MW) a világ legnagyobb erőműve, ám az éves energiatermelés szempontjából csak második az Itaipú-gát után.

Az elektromos energia termelése mellett a gáttól a Jangce hajózhatóbbá válását és a tározókapacitás miatt a gát alatti folyószakasz árvizektől való kisebb veszélyeztetését várják. A nagy méretű korszerű turbinák és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése irányába tett nagy lépés miatt a kínai kormány történelmi léptékű mérnöki, társadalmi és gazdasági sikerként tekint a projektre. Ugyanakkor a gát megépítésével régészeti emlékek és ősi kulturális helyszínek kerültek víz alá, mintegy 1,3 millió embernek kellett lakóhelyét elhagynia, és jelentős ökológiai változások mennek végbe, többek közt megnőtt a földcsuszamlások veszélye. A gát ügye mind Kínában mind Kínán kívül sokat vitatott téma.

A kitelepített emberek vidáman kacagva, önszántukból hagyják el örökre otthonaikat. Őőőő…

Élővilág

Már az Országos Népi Gyűlés 1992-es határozata előtt felerősödtek az aggodalmak a gát élővilágra gyakorolt hatásáról. A környék hosszú ideje nevezetes volt biológiai sokszínűségéről, amely 238 növénycsalád és 1508 nemzetség 6388 növényfajának ad otthont. Ezek közül 57% veszélyeztetett. A ritka fajok közül sokat használnak a hagyományos kínai gyógyászat alapanyagaként. A Három-szurdok-gát körüli, korábban még erdővel borított terület az 1950-es 20%-ról 2002-re 10% alá zsugorodott, ez negatív hatást fejtett ki a környék összes növényfajára. A környék édesvízi halfajok és szárazföldi állatfajok százainak nyújt élőhelyet. Az édesvízi halakra különösen jelentős hatást gyakorol a gát a vízhőmérséklet és az áramlási jellemzők megváltozása miatt, számos hal a turbinákban sérül meg. A hatás különösen káros a környék ökoszisztémájára, mivel a Jangce medencéje 361 halfajnak ad otthont, és itt él Kína összes veszélyeztetett halfajának 27%-a.
A gát más vízi állatfajokat is veszélyeztet, ezek közül legfontosabb a pajcsi, a kínai folyamidelfin. Végeredményben a gát tehető felelőssé azért, hogy a pajcsi gyakorlatilag kihalt. Bár már az építkezés megkezdésekor is veszélyeztetett státuszú volt, a gát megépítése tovább csökkentette élőhelyét, és növelte a hajóforgalmat. A még megmaradt 3000–4000 súlyosan veszélyeztetett hódaru (Grus leucogeranus) közül számos egyed telelőhelyét jelentik azok a vizes területek, amelyeket a Három-szurdok-gát megépítése tönkretesz. A gát negatív hatást gyakorol a jangcei tok (Acipenser dabryanus) állományára is.”


Egyéb érdekességek a múzeumból:

A jüan elértéktelenedése, avagy mire volt elég annó 100 jüan(ma kb. 4000 HUF)



A területen élő kisebbségek listája:

Kína kisebbségeinek népviselete:

Csongcsing városa (nagyon helyesen) igencsak nagy gondot fordít az idősebbekre. A városban lépten-nyomon közkönyvtárakba, utcai mozikba és különféle ingyenes közösségi terekbe futottunk. íme:

Közös TV nézés az aluljáróban.

Zsuga party

Azt hiszem bátran kijelethetem, hogy 重庆 az egyik legszínesebb és legérdekesebb város, ahol eddig Kínában jártunk. Ajánlom mindenkinek.

Bye-bye What’s app – C’est la vie

Drágáim! Eljött a nap, amikor Kína betiltotta a What’s app-ot, az egyik utolsó olyan kommunikációs csatornát, amin még tudtam tartani veletek a kapcsolatot. 怎么办呢?

Innentől kezdve sajnos kizárólag Skypeon tudtok elérni a dlakatos1202@hotmail.com címen.

Ahogy annó a mester is megmondta:

“Communication Breakdown,
it’s always the same,
I’m having a nervous breakdown,
drive me insane!”

HUMANS OF CHINA (HOC)

Örömmel jelentem, hogy az 5 napig tartó sötét középkor után végre valahára visszajött az áram és helyreállt az internetkapcsolat is a kampuszon! Hamarosan újra jelentkezem (ezúttal tényleg) a szecsuáni kirándulás további részleteivel!
Mellesleg a tanítás elkezdődött, pörögnek a hétköznapok (és persze a kínai tanulás is) ezerrel, és külön örömünkre szolgál, hogy épp egy kisebbfajta tájfun söpör végig az ország keleti partvidékén úgyhogy folyamatosan ömlik az eső.

Úgy döntöttem, hogy idén a blogon egy új “rovatot” indítok, ahol mindenféle életképeket teszek közzé. Íme az első:

HUMANS OF SICHUAN

重庆,2017 – Utcai fültisztító szolgáltatás

四川 Trip/Part 1

Úgy döntöttem, hogy a szecsuáni kirándulásunk történetét 2 részben fogom megírni, ugyanis első állomásunk (Csengdu – 成都) és második állomásunk (Csongcsing-重庆) között hatalmas különbségek vannak.

Történetünk úgy kezdődik, hogy miután az iskola szeptember harmadikán este WeChaten közölte, hogy „jah srácok, bocsesz, ti csak szeptember 25-től kezdtek majd el dolgozni” hirtelen felindulásból vettünk egy halom vonatjegyet, és elindultunk Petivel kalandozni.

Útitervünk első állomása valahogy így nézett ki:
Bengbu –> Hefei (Hefei Anhui megye fővárosa, innen indulnak a vonatok Csengduba), majd Hefei -> Csengdu.

Hefei – Chengdu

A röpke 11 órás vonatút alatt nem unatkoztunk, ugyanis egyrészt Trónok Harcát néztünk, másrészt az ablakra tapadva csodáltuk a fantasztikus látványt. Anhui megye déli részétől a táj „hegyesedni” kezdett, és dél felé haladva a hegyek mérete egyre csak nőtt. Lélegzetelállító tájakon utaztunk keresztül, ám sajnos megörökíteni nemigazán sikerült őket.

Nos, mit kell tudnunk Szecsuán megyéről? A Wikipédia nagyjából ennyit említ: „Területe 485 000 km², lakossága 87 millió fő. Tartományi székhelye és legnagyobb városa Csengtu.” – azaz helyesen ejtve Csengdu. Mivel a megye nyugati részén már a Tibeti-fennsík kezdődik, így domborzata igencsak változatos, éghajlata szubtrópusi. (Szeptember közepén a hőmérséklet napközben 30 fok felett van, éjszaka pedig általában nem megy 20 fok alá.) Érdekes volt végigkísérni azt a változást, ahogyan vonattal északról délre haladván átalakult a növényzet és a látkép. Az Anhuiban megszokott síkság pusztasága után egyszercsak átléptünk egy hegyes-völgyes trópusi tájra, ahol pálmafák és Thaiföldet, Kambodzsát idéző növényvilág tárult a szemünk elé.



Szecsuán domborzati térképe

A mindössze 14.427.500 fős lakosságú Csengdu, Szecsuán megye fővárosa egy elképesztően fantasztikus, érdekes és élettől pezsgő hely. Nagyjából este 10-re ért be a vonatunk a pályaudvarra, és körülbelül 11-re értünk el a szállásunkhoz, ami történetesen a belváros szívében helyezkedett el. Meglepő volt látni, hogy – más Kínai városokkal ellentétben – este 11-kor Csengdu még jócskán „ébren” volt. Idősek, gyerekek, családok jöttek mentek az utcákon, vásárolgattak, „hotpotoztak”, ettek-ittak, szórakoztak, egyszóval jól érezték magukat.

Egy kis kitekintő: Mi az a „Hot pot” avagy kíniaiul火锅 (huóguó), azaz szó szerint lefordítva „tűztál”?
A hot pot nem más, mint az egyik (szerintem) legfantasztikusabb kínai étel, vagyis inkább étkezési forma, ami eredetileg Szecsuán megyéből ered. A hot pot lényegében egy speciálisan kialakított asztal közepébe behelyezett hatalmas tál csípős leves, ami folyamatosan forrásban van, és az asztal körül ülők ebben a levesben főzik meg az elfogyasztani kívánt ételeket (húsok, zöldségek, tofu, tojás, stb.) Egy igazi hotpotozás akár órákig is eltarthat, ugyanis ez egy lassú folyamat. Miközben az emberek szépen főzőcskézik a kis falatkáikat, beszélgetnek, nevetgélnek és nem sietnek sehova. Téli napokon kevés jobb dolog tudja az embert felmelegíteni, mint egy jó hotpotozás. 😉

A kirándulás első napját Csengdu belvárosában töltöttük, ahol rengeteg érdekes látnivalóval találkoztunk. Íme néhány kép:

Teaház Csengdu belvárosában



A legnagyobb élet természetesen a muszlim negyedben van
:)


A bölcs vezér vigyázó szemeivel mindent figyel.

Szerzetesek cipői száradnak a kolostor tetőjén

“A régi és az új.” 😀

Nyomasztó sorházak a belvárosban

Esti mozizás az utcán

Az elmaradhatatlan “nyanyatánc”

A második napunkon kirándulni indultunk a Csengdutól nagyjából 120 kilométerre fekvő乐山-ba (ejtsd: lösán :D), amit magyarul nagyjából úgy fordíthatnánk le, hogy „Vidám hegy”. 乐山 nem csak csodálatos természeti kincsei és egyedi konyhája miatt híres, hanem azért is, mert ott található a világ legnagyobb, kőből faragott Buddha szobra.
A nagyjából 71 méter magas szobrot a Tang dinasztia alatt, 713 és 803 között faragták ki egy HaiTong nevű buddhista szerzetes irányításával. A szobrot és a körülötte elterülő nemzeti parkot egyébként az UNESCO 1996-ban a Világörökség részévé nyilvánította.

乐山 nem túl szép városa

Vidám két órás sorbanállás 14563 másik emberrel.

Azért megérte…

Kirándulásunk harmadik napjának első felét még Csengduban, a délutánt pedig már Csongcsingban folytattuk…
Folytatás hamarosan következik, addig is itt van egy-két életkép Csengdu városából:

Vidám kereszteződés 17867783567253674523 egyszerre lökdösődő emberrel :)

Megy a kőkemény zsuga

Nemsokára folyt köv.
Csókok

我们到了 azaz megjöttünk! :)

Kedves Simonok és nem Simonok!

Örömmel jelentem, hogy – nem kevés küzdelem, futás és persze egy jó adag szerencse árán – még 2-án szombat este a csomagjaink társaságában (!!!) megérkeztünk Bengbuba. (De erről majd később.)

A lakás állapota az előzetes óvintézkedéseknek köszönhetően (előre kihelyezett párátlanítók, bogárcsapdák és csótányírtók) kielégítő volt. (Értsd: 1-2 halott csótányon és a két hónap alatt összegyűlt koszon kívül más szörnyűség nem fogadott, így idén nem zokogtam órákon keresztül az undorral kevert kétségbeeséstől.)
3-án ébredés után kitakarítottuk a lakást, majd vettünk 1-2 fontosabb dolgot, mint például kaja :) . 4-én érkezett Brandon, akivel együtt ebédeltünk, majd délután nagybevásárlásra indultunk a közeli Carrefour-ba (家乐福).

Az iskola minden tanárt visszarendelt SZIGORÚAN szeptember elsejére, mivel ugye kezdődik a tanév. Negyedikén (vasárnap) este tájékoztattak egy körüzentben, hogy a tanítás igazából szeptember 23-án – ami történetesen egy szombati nap – kezdődik … ergo szeptember 25-én hétfőn kezdünk majd el dolgozni.

5-én Peti betöltötte a 30-ik életévét, így Brandon és Alex társasásgában vacsorázni mentünk. Mivel az elkövetkezendő 3 hétben semmi dolgunk sincs, a tegnapi nap folyamán hirtelen felindulásból vettünk egy halom vonatjegyet, így holnap Petivel elindulunk felfedezni Szecsuánt. 😉

Legközelebb csak a szecsuáni túra után jelentkezem majd élménybeszámolóval, addig is stay tuned, és ami a legfontosabb:

BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT PETI! <3

And so it begins…Our life in China se04e01

Greetings from Doha/Qatar!

These couple of hours at the airport are perfectly enough to watch some new episodes of Game of Thrones! (We are only at season 2, so no spoiler please! De tényleg!)

A nyár folyamán megpróbáltam nem azon rettegni, hogy vajon az idei szünidő/távollétünk alatt miféle rettenetes csótányszerű lények költöznek be a lakásunkba, és vajon hány centiméter vastag zöld penész fogja borítani a bútorainkat/ruháinkat mikor holnap este 40 óra utazás után hazaesünk. Eddig egész jól ment, de most, hogy már egyre közeledünk, kezdek kicsit kétségbeesni. Nemsokára újra jelentkezem, és beszámolok arról, hogy milyen állapotban van a lakás…
Ja, és idén a „slusszpoén” csomag elvesztést is kihagynám. Szurkoljatok!
Aki nem emlékezne, hogy tavaly mi várt ránk szeptemberben, annak itt egy kis emlékeztető:

Csótány, penész és elveszett poggyász, avagy üdv újra Kínában!

Puszi